Typowe badania wykonywane przez okulistów

W czasie wizyty u lekarza okulisty można wykonać szereg różnych badań. Wszystko zależy od sytuacji pacjenta, ale cześć z nich uznaje się za kanon i wykonuje się niemal zawsze.

Badanie ostrości wzroku. Jest to zdecydowanie badanie najważniejsze i najpopularniejsze, które musi być wykonane przy każdej wizycie nie związanej z jakimś specjalistycznym powodem. W ten sposób nie tylko ocenia się jakość widzenia, ale także można sprawdzić, czy nie zachodzą jakieś poważniejsze choroby wzroku. Do skutecznego przeprowadzenia tego badania w zupełności wystarczają tablice Snellena, ale dla wygody i szybkości badania wykorzystuje się dzisiaj przeważnie specjalne komputery.

Badanie dna oka. Dno oka to wszystkie struktury, które znajdują się po przeciwnej stronie oka patrząc od źrenicy. Najważniejszą jego częścią jest ocena stanu siatkówki oraz otaczających ją naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za jej odżywianie. Badanie dna oka wykonuje się również w gabinetach kardiologów, diabetologów i neurologów, ponieważ jest ono w stanie powiedzieć nam bardzo wiele o ogólnej kondycji pacjenta. Dno oka bada się oftalmoskopem, który w odpowiedni sposób oświetla siatkówkę.

Badanie widzenia pola Badanie pola widzenia. Perymetria, czyli badanie pola widzenia, to określenie granic pola widzenia pacjenta patrzącego przed siebie. Jest to badanie, które pozwala nam pośrednio ustalić, czy w oku nie zachodzą procesy chorobowe skutkujące zawężeniem lub deformacją pola widzenia. W przypadku uszkodzeń gałki ocznej także ten element pozwala na postawienie diagnozy. Badanie to ma kluczowe znaczenie przede wszystkim dla rozpoznawania jaskry i do oceniania stopnia jej zaawansowania. USG gałki ocznej

Przeczytaj również artykuł o okularach do komputera.

Badanie ultrasonograficzne nie jest wykonywane często. Służy głównie do oceny jakości soczewki w przebiegu zaćmy. Za jego pomocą można wykonać także dokładne pomiary biometryczne oka. Wbrew obawom pacjentów, badanie trwa krótko i zupełnie nie boli.

Pomiar ciśnienia. Ciśnienie w gałce ocznej ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku jaskry. Jeśli napór cieczy wodnistej na struktury oka jest zbyt duży, może dochodzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i tym samym do ślepoty. Po 40 roku życia powinno się prowadzić regularne badania przesiewowe pod tym katem. Badanie jest w pełni nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne.