Charakterystyka laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest wykonywany z wykorzystaniem tak zwanego lasera excimerowego. To właśnie dlatego możliwa jest korekcja krzywizny rogówki, a tym samym również poprawa jakości widzenia.

Mamy do czynienia z procesem kontrolowanym komputerowo z wiązką promieniowania ultrafioletowego, która przerywa połączenie pomiędzy zawartymi w tkance molekułami, dzięki czemu dochodzi do usunięcia mikroskopijnych warstw rogówki. Obecnie wśród metod korekcji wad wzroku z wykorzystaniem lasera największą popularnością cieszy się metoda LASIK i LASEK.

PRK to z kolei fotokeratektomia refrakcyjna, a więc metoda wykorzystywana wtedy, gdy wada sięga plus lub minus siedmiu dioptrii, a w przypadku astygmatyzmu – od dwóch dioptrii na plusie i minusie. Sam zabieg poprzedza podanie pacjentowi leków przeciwbólowych, a w dalszej kolejności również środków uspokajających. Oko znieczula się kroplami i dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności lekarz może przystąpić do usunięcia nabłonka rogówki.

Laser wykorzystywany jest również do tego, aby wymodelować jej zewnętrzną warstwę, warto przy tym wspomnieć, że dokładność takiego zabiegu sięga nawet 1 mikrona. Już po zakończeniu zabiegu na oko trafia opatrunek zakładany przez lekarza. Specjalna soczewka musi być noszona tak długo, aż nie dojdzie do odnowienia się nabłonka rogówki.

Sama operacja kończy się zazwyczaj po dziesięciu minutach, nie ma jednak mowy o jej jednoczesnym wykonywaniu na obu oczach. Wynika to przede wszystkim z dyskomfortu samego pacjenta, któremu, już po zabiegu, towarzyszy dość silny ból. Kilka kolejnych dni może być niezbyt przyjemnych także ze względu na światłowstręt oraz przejściowe problemy wynikające z ostrości widzenia. Operacja drugiego oka jest więc wykonywana po dwóch tygodniach, a pierwsze efekty są widoczne po pół roku.

Korekcja wzroku

Jak postępować po laserowej korekcji wzroku?

Osoby, które decydują się na refrakcyjną operację laserową oczu nie muszą obawiać się konieczności powracania do zdrowia w szpitalu. Niemal natychmiast mogą przy tym powrócić nie tylko do domu, ale i do wykonywanych codziennie czynności. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że nie ma mowy o zachowaniu ostrożności.

Tuż po zabiegu konieczne jest stosowanie specjalnych kropli do oczu, nie można przy tym zapominać, że w nocy na oku powinien pojawić się specjalny opatrunek. Koniecznością jest również ochrona oczu przed intensywnym światłem trwająca jeszcze przez pewien czas po wykonaniu zabiegu, a także przynajmniej kilkukrotne przeprowadzenie badania kontrolnego.

Tuż po zabiegu należy liczyć się z pewną niestabilnością widzenia, która może utrzymywać się nawet przez trzy tygodnie. Częstym problemem jest też łzawienie i zaburzenia ostrości wzroku. Same powikłania występują bardzo rzadko, należy jednak liczyć się z możliwością ich pojawienia się. Najczęściej mamy do czynienia z nawrotem wady wzroku, nie można jednak zapominać również o widzeniu podwójnym, osłabieniu ostrości widzenia oraz o zespole suchego oka i nadwrażliwości na światło. Zabieg zawsze jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.