Wszczepienie soczewki fakijnej - podstawowe informacje

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe i zdecydowały się na zabieg wszczepienia soczewki fakijnej powinny liczyć się z tym, że lekarz w okresie poprzedzającym zabieg poprosi je o ich odstawienie.

Co do zasady ściągnięcie miękkich soczewek kontaktowych następuje na tydzień przed zabiegiem, gdy zaś mamy do czynieni z soczewkami twardymi okres ten ulega wydłużeniu i wynosi od trzech do czterech tygodni. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że same soczewki kontaktowe mają wpływ na kształt rogówki, potrzeba więc czasu, aby odzyskała ona swój naturalny kształt. Sam lekarz wykonuje niewielki otwór w tęczówce. Jest to czynność konieczna, przeciwdziała bowiem zjawisku gromadzenia się płynu za soczewką. Proces ten nosi nazwę irydotomii i najczęściej jest wykonywany na około dwa tygodnie przed właściwym zabiegiem. Jeszcze przed zabiegiem pacjentowi podaje się również znieczulenie, które zapobiega ewentualnym dolegliwościom bólowym.

Zabieg może być przy tym wykonywany zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Jeszcze przed jego rozpoczęciem zastosowanie odpowiednich leków przyczynia się do zwężenia źrenicy pacjenta. Potem obowiązkiem lekarza jest wykonanie nacięcia w rogówce oka i wprowadzenie do niego sztucznej soczewki. Soczewka ta znajduje swoje miejsce pomiędzy tęczówką oraz rogówką. Na ranę muszą zostać założone szwy, po jej wygojeniu szwy te zostają jednak usunięte. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z soczewką zwijaną, szycie rany na ogół wcale nie jest potrzebne. Już po zabiegu lekarz zakłada na oko ochronną osłonkę. W pierwszej dobie wskazane jest przeprowadzenie kontroli okulistycznej.

poprawa widzenia po soczewkach fakijnych Na jej podstawie ustala się też, kiedy ma dochodzić do kolejnych wizyt. Już w pierwszej dobie po zabiegu pacjenci dostrzegają poprawę jakości widzenia, wiele osób podkreśla przy tym, że jest ona naprawdę istotna. Co więcej, już po kilku dniach możliwy staje się powrót do codziennych zajęć. W czasie zabiegu operuje się jedynie jedno oko. Operacja drugiego może nastąpić po tygodniu lub dwóch. Choć decyzja jest zawsze podejmowana przez lekarza po zapoznaniu się ze stanem w jakim znajduje się pacjent. Osoby, które zastanawiają się nad wszczepieniem soczewki fakijnej powinny mieć nie mniej niż 20 i nie więcej niż 50 lat i cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia. Nie mogą też zmagać się z chorobami oczu takimi, jak zaćma, jaskra i odwarstwianie siatkówki, a sama wada, która ma ulec korekcie powinna być stabilna przez minimum rok. Operowane nie mogą być ani kobiety ciężarne, ani karmiące. Wskazaniem jest też chęć uwolnienia się od okularów i soczewek.